Jak zacząć?

Wiele osób posiada wolny kapitał, który trzyma w domu lub na zwykłych rachunkach bankowych z oprocentowaniem na poziomie około 0, 5 % co nie chroni go przed utratą wartości. Zazwyczaj kwoty te nie są duże, ale zamiast leżeć bezczynnie mogą zacząć zarabiać.

Najprostszą formą zarabiania są oczywiście konta oszczędnościowe. Prawie każdy bank ma w swojej ofercie obok konta z kartą, konto oszczędnościowe, które ma oprocentowanie trzy- , a nawet czterokrotnie wyższe najczęściej na trzy lub cztery miesiące. Dodatkowo trzymanie pieniędzy na takim koncie oszczędnościowym nie wiąże się z większym ryzykiem niż na zwykłym koncie. Minusem takiego rozwiązania jest to, że trzeba sprawdzać przez jaki okres jest wyższe oprocentowanie i gdy okres wyższego oprocentowania się skończy potrzebne będzie otwarcie konta w innym banku. Oprocentowanie, które pozwoli na jakikolwiek zysk to około 2 %. Oprocentowanie poniżej 2% sprawi tylko, że nasze oszczędności nie stracą na wartości za sprawą inflacji. Można zacząć od 100 złoty, ale już od 10000 będzie widoczny zysk. Im wyższa kwota tym lepiej, ale banki zazwyczaj określają górny limit na poziomie 100000 złoty.

Fundusze inwestycyjne od podstaw

Pożyczki

Innym sposobem na pomnażanie swoich oszczędności jest inwestycja w pożyczki. W Internecie można znaleźć stron internetowych, które to umożliwiają.

Wbrew pozorom inwestycja ta jest stosunkowo bezpieczna, wszystko zależy od tego w jakie pożyczki będziemy inwestować. Wiele pożyczek zapewnia gwarantowany zwrot wpłaconych środków po upływie terminu spłaty. Jedynym ryzykiem jest to, że platforma na której inwestujemy lub firma udzielająca pożyczki zbankrutuje. Przypadki te są mało prawdopodobne, ale możliwe. Zysk jaki jesteśmy wstanie osiągnąć na inwestycji w pożyczki to od 9% do 20% rocznie wszystko zależy od tego jakie ryzyko będziemy podejmować. Optymalną kwotą do rozpoczęcia przygody to 2000, ale może być to również mniej.

Obligacje skarbowe

Najbardziej bezpieczny sposób inwestycji to obligacje skarbowe. Minimalna kwota to 100 złoty. Oprocentowanie zaczyna się od 1, 5 % przy krótkoterminowych obligacjach, a kończy powyżej 2, 5 % dla obligacji kilkuletnich.

Zysk jaki osiągniemy z przedstawionych powyżej opcji jest uzależniony przede wszystkim od kwoty jaką zainwestujemy oraz okresu na jaki wpłacimy nasze oszczędności. Pamietajmy, że lepsze mały zysk niż utrata wartości spowodowana inflacją.