Informacje dla początkujących

Oferty produktów oszczędnościowych niestety nie przyciągają zbyt dużym oprocentowaniem. Dlatego wielu Polaków skłania się ku innym sposobom na lokowanie swoich pieniędzy w nadziei na większe korzyści. Czy zakup jednostek funduszy inwestycyjnych jest dobrym rozwiązaniem? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć poniżej.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że zakup jednostek funduszy inwestycyjnych nie powinien być traktowany jako metoda oszczędzania pieniędzy. Jednostki funduszy są produktem typowo inwestycyjnym. Kurs jednostek funduszy inwestycyjnych może zarówno mocno rosnąć jak i mocno spadać. Mocny spadek kursu jednostek funduszy inwestycyjnych spowodować może, że stracimy znaczną część zainwestowanego kapitału. Straty takie często można odrabiać nawet przez lata. Dlatego każda osoba, która zaintrygowała się kuszącymi wynikami funduszy inwestycyjnych musi zdać sobie sprawę z tego, że są to wyniki archiwalne. Nie muszą się one powtórzyć w przyszłości.

Inwestycje dla początkujących

Świadomość ryzyka

Mając pełną świadomość ryzyka, które ponosimy możemy przyjrzeć się bliżej jednostkom funduszy inwestycyjnych. Nasza strategia inwestycyjna powinna być dostosowana do horyzontu czasowego, w którym planujemy inwestować. Krótszy okres powinien zniechęcać do podejmowania dużego ryzyka. W takim przypadku powinniśmy skupić swoją uwagę na funduszach o nieco mniejszym ryzyku. Do tej grupy możemy zaliczyć fundusze obligacyjne czy też fundusze pieniężne. Planując inwestowanie w dłuższym horyzoncie czasowym możemy skierować swoją uwagę w stronę znacznie bardziej ryzykownych funduszy akcyjnych. W każdym przypadku powinniśmy na bieżąco monitorować stan naszego rachunku, żeby móc podejmować dobre i wyważone decyzje dotyczące naszych finansów. Większej sumy pieniędzy nie powinniśmy wykorzystywać na jednorazowy zakup jednostek, jeżeli nie mamy pełnego przekonania co do tego, że cena zakupu jednostki jest okazyjna. Warto wtedy taki zakup jednostek rozłożyć na kilka części. Podobnie powinniśmy zachować się w przypadku sprzedaży naszych jednostek.

Podsumowując, jednostki funduszy inwestycyjnych są ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które nie zadowalają się oprocentowaniem produktów oszczędnościowych. Warto jednak przed podjęciem decyzji o inwestowaniu mieć świadomość tego, że nie mamy do czynienia z lokatą i kontem oszczędnościowym. Nasz zainwestowany kapitał jest narażony na stratę.

1 Comment

  • dawid
    30 czerwca 2021 at 21:38

    Ciekawy artykuł. Sporo przydatnych informacji o funduszach

Comments are closed.